De curând am intrat în posesia unei baionete-sabie Steyr 1881, fabricată în Austria, cu lama în formă de T. Dimensiunile baionetei sunt: lungime totală – 654mm; lungime lamă – 513mm; lăţime lamă – aproximativ 21mm; grosime lamă – aproximativ 11 – 12mm; diametrul interior inel – 18mm.
Din nefericire piesa este una foarte deteriorată (lamă şi mâner ruginite, plăsele mâner improvizate, mecanism prindere ţeava puştii lipsă), iar posibilitatea de recondiţionare este redusă.
Este vorba de o baionetă pentru puşca „Henry-Martini2, model 1879, fabricată la Steyr. A fost în dotarea trupelor active în perioada 1879-1895. Puşca şi baioneta „Henry-Martini” a fost utilizată ca armament de rezervă la începutul primului război mondial, echipând unele batalioane de miliţii în 1916.
O astfel de piesă este considerată raritate şi am identificat un model asemănător recondiţionat, pe site-ul okazii.ro la preţul de 999 lei.
am si eu una si as vrea sa o vand, are totul original pe ea inclusiv teaca pt informati sunati la nr: 0761606882
Am eu una in stare foarte buna lipsa doar teaca in rest ie ok are si sistemu de prindere pe pusca si tot . daca sunteti interesati nr de tel.0758662643
am si eu una complecta cu teaca si stare buna pe cine interesaza